Bijelo plavi podcast

Organizacija, zanimljivosti, budućnost, stadion
elnino031
Reactions:

Re: Bijelo plavi podcast

Post by elnino031 » Tue May 05, 2020 5:15 pm

Radio sam par godina na Zrinjevcu na tekmama MNK Osijek Kelme dok je marketing vodio lega iz mktg podcasta pa ću vam reći kako je to tamo izgledalo.
Zamislili smo nekakvu glazbu poslije gola koju smo vrtili i fino je to udaralo i dobro je prošlo. Međutim, kod izlaska igrača na teren najbolje mi je išla pjesma Osijek, Bog i mi. Ta pjesma ima izvrstan ritam i pjevna je ali jako slabo korištena a po meni ima dobar potencijal.

Netko je naveo Freed from Desire pjesmu kao pjesmu dok se igrači zagrijavaju; meni je to odlična stvar i ja sam tako puštao na Zrinjevcu, prije tekme i na poluvremenu. Dakle, nekakvi strani hitovi. Međutim, tada je većinom iza mene sjedio novinar Keler i općenito neka starija ekipa koja je htjela domaće stvari (tamburice ili navijačke). I to sam radio par puta ali kad god bih pustio ljudi to ne jebu ni 5%, pogotovo ta starija ekipa koja je to tražila i onda mi to nema smisla. Zato ja na GV ili Pampasu ne bih koristio naše navijačke pjesme sve do zadnjih 10 minuta kad igrači odu u svlačionice i tada bi raspalio Osijek, Bog i mi, pa Zapalimo vatre pobjede i sl. Dotad bi udarala glazba slična Freed from Desire jer bi to zbog ritma vjerojatno psihološki utjecalo na igrače jače nego bilo koja domaća stvar a i među publikom bi bila sigurno bolja reakcija. Te iste bi puštao i na poluvremenu.
Tako ja gledam na to :)

hihmih
Reactions:

Post by hihmih » Tue May 05, 2020 6:06 pm

Netko je spominjao obrade
Evo kako zvuci kod nase konkurencije kad se obradi ta Freed from Desire

lokal88
Reactions:

Post by lokal88 » Tue May 05, 2020 8:01 pm

Ovo je za mene jedna od najjacih navijackih pjesama ikad...koji igrac se nebi nabrijo koji navijac se nebi najezio na ovaj ritam.

Samo da...ovako sta mi nikad necemo imat
Osijek odavno nema navijacku bazu, nema kulturu odlaska i navijanja na stadionu, gostovanja da i ne pricam (izuzev vinkulje).
Nez koliko vas je upoznato sa navijacima jer pretpostavljam da ste vecina ovdje simpatizeri. Kohorta se raspada! Nema niciju podrsku, ljude je nemoguce privuc u kop pa cak i sa strane da pljescu...ljudi su najveca sramota ovog grada. Tko kaze suprotno laze sam sebe. Srali smo po svima od tovara, armade....a sad su ultrasi u 3ligi institucija za nas. Navijac nije samo tih 90min vec 24/7 a mi takvih skoro da i nemamo...a s obzirom na 100000 ljudi u gradu i blizoj okolici...vise nije ni smjesno vec zalosno da se ne moze imat 200-300ljudi u grupi... tako da dzaba nam sve pjesme kad ih nece imat ko pjevat

Kempes
Reactions:

Post by Kempes » Tue May 05, 2020 8:10 pm

Prvo

Hoćemo li da nam ulazna pjesma bude navijačka, onda problema nema.

Ova tema je počela s idejom da to bude pjesma koja to nije, uostalom, takvu već i sada imamo.

Ovdje govorimo o pjesmi uz koju će igrači izaći na teren i cijela priča je započeta s osnovom da to treba biti neka drugačija pjesma, atipična, koja nije navijačka i koja ima ono nešto, nešto duboko, nekakvu poruku. To je dakle pjesma koja može i nemora biti navijačka, a ako nije navijačka niti ju se mora pjevati niti prije niti poslije, nego samo dok igrači izlaze na teren. Ta pjesma mora biti asocijativna i mora imati dublju vezu s onim što ovaj klub predstavlja. GRAD I REGIJU., a ta regija se, koliko god se neki toooooooliko diče, toliko se of the record srame, se zove SLAVONIJA. Prvo neznam u kojem segmentu je to klub „tambura, rakija, svinja“ dapače, nekada je toga bilo puuno više, i prije utakmice i na poluvremenu, danas nema uopće.

Znači pjesma moora imati ono nešto što poistovjećuje ljude s ovim klubom, ovaj klub s gradom, ovaj grad sa regijom. To znači da mora imati i takvu poruku, a ne samo zvuči, kao zvuči jebački kul, ono ovo, a šuplji instrumental. Treba imati i poruku.

Prvo da zaključimo. Taj posljednji mohikanac je sranje.. Ono reda radi, dođe i prođe, 90% ljudi na stadionu to konta, eno ide ona pjesma gdje neko prcmolji na violini i to što je neko posprdno rekao da se to pušta u čast sugrađanima koji su otišli u Irsku. Prcmoljenje, nji nji nji nji, u kojoj je jedino upečatljiva ona dionica na kraju s 3-4 udarca u bas bubanj, kao neko ono dramatika pred kulminaciju i šta ja znam. I to je to. Ništa više osim nji nji nji. Nimalo prepoznatljivo, bez poruke, bez okusa i mirisa, ljudi čekaju da to prođe i to je to.

Dalje strašno me se jebe hoće li si netko sada izrezati vene ili ne, ALI KOJA JE JEBENA POANTA TOG FARMERSKOG SRCA??? 5% ljudi na stadionu razumije što oni pjevaju i koju poruku šalju. Ok, nema veze s nogometom, kao ni "Pjevat će Slavonija", ali nema veze ni s Gradom... Uostalom, čovjek koji je to napisao je rekao da je to emotivna pjesma koja se tiče članove njegove obitelji, i uglavnom, pjesmu je super čuti, shvaćam da ljudi koji slušaju punk da je to njima ekstaza ono ovo, sve 5, ali nogomet se neigra samo zbog njih.

Ni ta pjesma nije navijačka, baš kao što nije ni faking mohikanac, i ovo što ja predlažem, ne ja, ali sam se složio s idejom od Mavericka i drugima koji misle da je to dobra ideja, dakle ni pjesma „Pjevat će Slavonija“ nije navijačka pjesma, međutim ima duboku poruku, poruku o ljudima koji ovdje žive, njihovim korjenima, radnim navikama, simbolima koji obilježavaju i ljude u ovome Gradu i ovoj Regiji: zemlja, rad, šume, žito, konji, pjesma. Znači, nije to pjesma koja se MORA pjevati među navijačima za vrijeme utakmice, to je ono nešto drugačije, ono specifično nešto što daje dimenziju više prije utakmice.

Pjesmu ljudi vole, pjesma je zarazna, pjesma je lijepa, pjesma diže na noge, SVE NA STADIONU, a ne faking mohikanac i farmersko srce, i nikakvi spin ofovi, nikakve kopije, nikakve obrade i prepjevi (ok ova ideja o prepjevu divne crne žene je ok, ali više kao navijačka pjesma), nikakve britanske punk izdrkavotine ili ovo pjevaju navijači rome, ovo u minkenu, a ono u gelzenkirkenu, iako je to sve super i ok., ali nije originalno, nije prepoznatljivo i isfurano je.

Prvo i glavno pitanje, a to izgleda ne muči samo vas neke ovdje na forumu nego je postalo nekakav jebeni stereotip. Otkad je isključiva asocijacija na svaku tamburašku pjesmu, rakija i svinja, to je jebeni stereotip da anketiraš ljude u zagrebu ili splitu, pa ono, rakija i svinja, prvo niti je ima u pjesmi, a šta da je i ima? Da kažeš navijaču hajduka kako me pjesma „Dalmatinac sam“ asocira na maslinu, blitvu i crno vino, oni bi rekli, ae, naravno i treba, a u ovome gradu oooooo jooj neee, tamburica, pa to je rakija i svinja!!! JOJ NEEEEEEE!!! jer kako će to izgledati na tifo sceni? nije dosta žestoko!!

Ok postoje ljudi koji žele neki urbani štih, ali ovaj klub i je isključivo urban i sve je u svezi kluba urbanizirano i to je OK. Ali oprostite možda smo mi slobodni kraljevski grad zadnjih 800 godina, ali do prije pola stoljeća si još mogao odšetati 200 metara od katedrale u smjeru Štrose i vidjeti da ljudi drže svinje. Eto jakoo velike sramote, ljudi se masovno doseljavali iz svih mogućih ex yu vukojebina da mogu držati svinje i obrađivati zemlju i sad je to jaaako velika sramota, ako slučajno tamburica asocira na to.

I ovo se sve slučajno nadovezuje na temu, jesmo li mi gradski i regionalni klub. Prvo, moj odgovor na to pitanje je: I JEDNO I DRUGO. Dalje, postoje stvari koje klub treba N E N A M E T LJ I VO raditi da privuče ljude da navijaju za ovaj klub, kao što već i radi, npr. suradnja s lokalnim klubovima, dovođenje klinaca na utakmice i ostalo.

Znači, nije riječ o tome da bi tu pjesmu trebali koristiti zato da se približimo SLAVONIJI, ne, zato jer mi već jesmo SLAVONIJA, aaaaaako će se netko iz ostatka Slavonije, pa i Baranje više identificirati s klubom zbog toga. To je samo plus. Mi smo gradski klub, ali glupo je reći da mi nismo i regionalni klub kada to jesmo. Niti od toga treba bježati, niti se to treba forsirati. Ali najgora je opcija biti licemjeran! Znači bili bi samo gradski klub, ali ajde idemo srati onda nekome što 50 ili 100 km od Osijeka navija za druge klubove, a ne za nas?!? Podsjetio bih vas da je Osijek grad u Slavoniji pa i Baranji. Žao mi je što moram sada nekima otvoriti oči da nije Osijek odlutalo predgrađe Londona, Liverpoola, Beča ili Madrida koje je otišlo malo u šetnju, pa se eto tu smjestio.

Ok. onaj prvi video što sam postao s nekakve emisije, narodne veselice, kurca palca, pa se svima diže kosa na glavi, naravno da ako bi se ta pjesma puštala na stadionu teba biti i profesionalno izvedena, ako treba donekle i prilagođena. I pogotovo ne s Kićom Slabincem koji niti živi u ovom gradu niti je navijač ovog kluba. Slučajno sam stavio njegovu pjesmu, a bilo bi prejebeno da j pjesma izvedena u „šokačkoj rapsodiji“ s 1000 tambura, to bi bilo da se smrzneš!

Evo puno pristojnija verzija s Vicom Vukov, ne znam kako mi je jučer promakla, i točno tako kako on pjeva raaazvuuučeno, tako treba ići.

Znači pjesma ima lagan uvod, a onda nastavlja jako, baš diže na noge, i da, sada ono, utakmica s faking inkerom s 1200 gledatelja po kiši možda ne zvuči jako, ali zamislite to na ispunjenom stadionu, na Pampasu. Pjesma s kojom se svi prepoznaju i identificiraju, pjesma neće odmah biti ludnica, ali nakon što se bude puštala više godina zaredom, biti će ono nešto kada pitaš igrača koji će za 5 ili 10 godina biti negdje dalje, pa će reći kako će se uvijek sijećati „Pjevat će Slavonija“ dok su čekali u tunelu pred ulazak u utakmicu.
⚽⚽⚽⚽⚽ SAMO OSIJEK!!! ⚽⚽⚽⚽⚽

klokan
Reactions:

Post by klokan » Tue May 05, 2020 8:17 pm

lokal88 wrote:
Tue May 05, 2020 8:01 pm
Osijek odavno nema navijacku bazu, nema kulturu odlaska i navijanja na stadionu, gostovanja da i ne pricam (izuzev vinkulje).
Nez koliko vas je upoznato sa navijacima jer pretpostavljam da ste vecina ovdje simpatizeri. Kohorta se raspada! Nema niciju podrsku, ljude je nemoguce privuc u kop pa cak i sa strane da pljescu...ljudi su najveca sramota ovog grada.
Ja nisam upoznat sa situacijom, ali vidim da je situacija loša. Zašto - ne znam.

Ono što je meni rečeno je da je u Kohorti razdor, da je neki lik dobio batina, da se tada sve raspalo, da ima kojekakvih struja (kao da smo neka skupina sa 100k članova pa da se možemo dijeliti) itd. Što je točno - ne znam. Ali mi se čini da je ona europska sezona kad se dio ekipe htio furat na huliganizam odnijela svoj danak.

Ogromna je to šteta. Imam dojam da unutar grupe (tko god je sada činio) ne postoji vizija i misija. Gdje je uopće ekipa koja je bila u Kohorti do pred 2 sezone?

hihmih
Reactions:

Post by hihmih » Tue May 05, 2020 8:36 pm

:k: @Kempes od svih predlozenih pjesama ova Pjevat ce Slavonija od mene dobiva plus i to ne jedan nego sto!
Na Pampiki bi to zvucalo svjetski
Koliko se sjecam znala se ona pustati nekada na europskim utakmicama

Luka1995
Reactions:

Post by Luka1995 » Tue May 05, 2020 8:36 pm

Kempes veliki plus
Osijek, Bog i mi nepobijedivi!

Harry_Mata_Harry
Reactions:

Post by Harry_Mata_Harry » Tue May 05, 2020 8:44 pm

lokal88 wrote:
Tue May 05, 2020 8:01 pm

Ovo je za mene jedna od najjacih navijackih pjesama ikad...koji igrac se nebi nabrijo koji navijac se nebi najezio na ovaj ritam.

Samo da...ovako sta mi nikad necemo imat
Nez koliko vas je upoznato sa navijacima jer pretpostavljam da ste vecina ovdje simpatizeri. Kohorta se raspada! Nema niciju podrsku, ljude je nemoguce privuc u kop pa cak i sa strane da pljescu...ljudi su najveca sramota ovog grada. Tko kaze suprotno laze sam sebe. Srali smo po svima od tovara, armade....a sad su ultrasi u 3ligi institucija za nas
. Navijac nije samo tih 90min vec 24/7 a mi takvih skoro da i nemamo...a s obzirom na 100000 ljudi u gradu i blizoj okolici...vise nije ni smjesno vec zalosno da se ne moze imat 200-300ljudi u grupi... tako da dzaba nam sve pjesme kad ih nece imat ko pjevat
A brate mili, sad si i ti svasta napisao... :mrgreen:
Pali smo da, Osječani su nezainteresirani za klub i tekme da, navijanje vise nije u điru da, al da se raspadamo i da su Ultrasi institucija... :lol:
Cekaj lego Pampas, bit ce ti pun jug ljudi koji nisu 19 godina ili nikad na tekmi bili. Bar prvu sezonu. A dio njih (novih) bi mogao ostati...
"Alo, Kevine, nemo'š tako nogomet igrat je**te! :D

Rajnus
Reactions:

Post by Rajnus » Tue May 05, 2020 9:51 pm

I Meštrović doda gas i pusti vam
Europe - final countdown 😂
Bis dass der Tod uns scheidetUltras ticken anders, ultras leben anders!

Seltik
Reactions:

Post by Seltik » Tue May 05, 2020 10:34 pm

@Kempes svaka čast, vrhunski post... točno u srž

A što se tiče Kohorte, čim prije prihvate da je problem unutar grupe, a ne u ovih par stotina simpatizera sastrane koji se ustaju samo kad je euforija… tim bolje … Ja se nadam da će se sada povratkom na tribine nakon ovog corona sranja ipak malo popraviti stvari…

Malo više boje, šalova zastava transparenata, koreografijica pa makar i naj jednostavnijih, gdje je ona šetalica sa austrije beč ? … itd.. pa će to sve izgledati puno atraktivnije i samim time zainteresirati ljude.. barem po meni… :beer: :k: :sal:

Post Reply