Grad i Županija

Teme vezane uz bijelo-plavi grad
DiskoVrucica
Reactions:

Re: Grad i Županija

Post by DiskoVrucica » Mon Nov 23, 2020 10:46 am

Al se zato okolica fino prazni...

Maverick
Reactions:

Post by Maverick » Mon Nov 23, 2020 11:49 am

DiskoVrucica wrote:
Mon Nov 23, 2020 10:46 am
Pa otkad je svijeta je tako...imaš razdoblja kada svi bježe u grad....pa tako koje desetljeće, pa onda svi bježe van, pa tako desetljeće itd itd.

mariox
Reactions:

Post by mariox » Mon Nov 23, 2020 1:24 pm

Sve ok iznad 100 tis. smo ali ...nije dobro bar da je nekako doći na nulu jer od ovih 6000 otprilike odlaska polovica je mlađe stanovništvo ,obitelji sa djecom itd. ,mislim da i neće biti nekog pomaka dok se plaće nedignu na neki solidni nivo posao i novac je sve pa neka pravna sigurnost , zbog toga ljudi i odlaze onda tek mozemo očekivati da se ostaje pa i povratak u grad.

DiskoVrucica
Reactions:

Post by DiskoVrucica » Mon Nov 23, 2020 2:56 pm

Maverick wrote:
Mon Nov 23, 2020 11:49 am
DiskoVrucica wrote:
Mon Nov 23, 2020 10:46 am
Pa otkad je svijeta je tako...imaš razdoblja kada svi bježe u grad....pa tako koje desetljeće, pa onda svi bježe van, pa tako desetljeće itd itd.
Sve je to lijepo sto ti kazes i ja se slazem s time, ali isto tako su po skolama razredi sve manji. Nisam pobornik tih prica kako je grad prazan i sl. novinarske fore, ali isto tako treba bit realan i priznati da polako starimo kao stanovnistvo. Ovi koji odlaze su sve mahom mladi ljudi...

Rocky031
Reactions:

Post by Rocky031 » Mon Nov 23, 2020 3:01 pm

Nama bi najveća prilika za rast bila kada bi većina onih koji završe fakultete u Osijeku tu mogli pronaći i posao. Imamo puno studenata iz drugih gradova, ali posao nakon fakulteta, u barem približno završenoj struci pronađe svega nekolicina. Ostali sreću najčešće potraže u Zagrebu gdje je i pronađu. Do tada će rast imati samo Zagreb i njegova okolica uz iznimku par mjesta na obali. Jasno da Osijek nema kompanije kao što ima Zagreb i da je tu daleko manji izbor, ali i naši su poprilično pasivni u aktivnom traženju budućih zaposlenika na fakultetima. Jedino IT firme i još par iz raznih sektora traže buduće stručnjake na našim fakultetima što je jako slabo.

Uz to nam treba temeljita decentralizacija koja je jedan od načina na koji bi se ne samo Osijek već i svi drugi gradovi podigli van Zagrebačkog prstena podigli.

klokan
Reactions:

Post by klokan » Mon Nov 23, 2020 3:55 pm

Rocky031 wrote:
Mon Nov 23, 2020 3:01 pm
Nama bi najveća prilika za rast bila kada bi većina onih koji završe fakultete u Osijeku tu mogli pronaći i posao. Imamo puno studenata iz drugih gradova, ali posao nakon fakulteta, u barem približno završenoj struci pronađe svega nekolicina. Ostali sreću najčešće potraže u Zagrebu gdje je i pronađu. Do tada će rast imati samo Zagreb i njegova okolica uz iznimku par mjesta na obali. Jasno da Osijek nema kompanije kao što ima Zagreb i da je tu daleko manji izbor, ali i naši su poprilično pasivni u aktivnom traženju budućih zaposlenika na fakultetima. Jedino IT firme i još par iz raznih sektora traže buduće stručnjake na našim fakultetima što je jako slabo.

Uz to nam treba temeljita decentralizacija koja je jedan od načina na koji bi se ne samo Osijek već i svi drugi gradovi podigli van Zagrebačkog prstena podigli.
Tražim sendvič panele za krov.

Zovem jedne iz Đakova (OK subota), joj znate sad sam na klanju, jel može ponedjeljak... može... zovem danas oko 13:45.... ufff... hmpf.... jel može sutra, znate danas radim do 15 a sad je već skoro 14...

Zovem druge... blabla, imaju samo jednu boju, za ove druge uf znate mi smo vam tek druga ruka pa nećemo bit baš konkurentni...

Trebam produžit HT ugovor, odem u t-centar (jer na telefonu agenti kažu "nazvat ćemo vas" pa ne nazovu).... sve dogovorim s likom, zove me u ponedjeljak, može.... to je trebao biti onaj prošli ponedjeljak, a ne ovaj, nitko nije nazvao...

Trebam nešto u Linksu, možeš zvat telefonom koliko hoćeš, nitko se ne javi, šalješ mail, pola maila izignoriraju...

Ovo su samo mali primjeri, takvih ima koliko hoćeš... Nekad imam dojam gdje god da dođem da je ili takav leđero pristup ili deranje kože i da se zapravo solidnom dijelu ekipe - ne radi. Tak da ono "nema kompanije kao što ima Zagreb" i "daleko manji izbor" - mentalitet i to ti je to...

malta
Reactions:

Post by malta » Mon Nov 23, 2020 4:12 pm

Bravo Klokane!
Da ne pričamo danas previše ljudi studira u Osijeku zanimanja koja se više ne traže! Posla za sve koji završe pravo, ekonomiju, biologiju, razne učitelje trenutno nema, ali za strukovna zanimanja i određene fakultete ima itekako.
Također, hrpa ljudi u Osijeku je vrlo vrlo neralna kad su primanja u pitanju. Mnogi bi bez iskustva i ikakve škole htjeli apsolutno previše, a poslodavac je đubre ako mu ne da. Naravno, ima i jako puno poslodavaca koji upravo to i jesu, ali ih je i hrpa propala u zadnje dvije godine jer su im dobri ljudi otišli dalje.
Dobra je stvar što se otvorilo u zadnje vrijeme jako puno malih firmica uz poticaj. Neka ih 30 posto preživi i neka svaka zaposli po dva čovjeka u iduće dvije godine, to će biti sjajno. Da Klokan ima malo više hrabrosti zaposlio bi petoro :P

Osijek u budućnosti definitivno nema šanse kao proizvodni grad nego kao središte sveučilišta (zato treba kampus čim prije završiti) i nakon toga kao grad znanja (IT park i slične investicije) uz koji će se uvezati uslužne djelatnosti. Gajiti neku iluziju da ćemo imati tvornice (a u njima nitko neće raditi jer očekuje 8 neto) je suludo.

klokan
Reactions:

Post by klokan » Mon Nov 23, 2020 4:24 pm

malta wrote:
Mon Nov 23, 2020 4:12 pm
Dobra je stvar što se otvorilo u zadnje vrijeme jako puno malih firmica uz poticaj. Neka ih 30 posto preživi i neka svaka zaposli po dva čovjeka u iduće dvije godine, to će biti sjajno. Da Klokan ima malo više hrabrosti zaposlio bi petoro :P
Hrabrosti ili ludosti? :)

Ne želim zapošljavati ljude jer se jako, jako često ispostavi da su ljudi govna. A onda, hrvatsko pravosuđe...... hvala.

Ja bih svom zaposleniku dao meda i mlijeka. Dobru plaću, edukaciju, svašta. Ali bih zahtijevao da radi SVE što može da bi moja firma napredovala. Tražio bih lojalnost. Jer ja bih bio lojalan prema njemu. Trud, drive, upiranje dok se ne izgura. Naravno za ekstra trud i ekstra nagrada.

Ali nema danas takvih zaposlenika. Tko ima drive, taj radi svoje i neće radit za nekoga.

Kakvih sam se sve priča naslušao od svojih kolega / prijatelja / klijenata... pogotovo sad kad je kriza pa se iz ljudi valjda izvuče najgore. Zbog korone budu doma 2 mjeseca i ne rade ništa a vlasnik im plaća plaću iz dobiti prošlih godina (koju sebi neće uzet), a onda kad se pojave u firmi traže iskorištavanje godišnjeg... Kao da vlasniku pada lova s neba... Ali tu se to ne vidi, radnik zakonski ima pravo na to, i gotovo. Međutim, kad su normalna vremena i vlasnik isplaćuje kako je dogovoreno a sebi kupi dobar auto, onda bude "kupio je auto preko naših leđa", onda se ne gleda što je po zakonu i tko na što ima pravo.

Zato ti ja radim sam, tu i tamo imam vanjske kooperante s kojima radim po projektu i to je to.

I moram ti priznat da u zadnje vrijeme sve češće slušam "bio si ti u pravu"........

A možda samo nemam muda.

russell
Reactions:

Post by russell » Mon Nov 23, 2020 4:29 pm

A sad, takvih nema, generaliziranje nas nece nigdje dovesti :D

Istina je gotovo uvijek na pola puta pa tako vrijedi i za pricu poslodavci/radnici su govna. Osobno, vjerujem da se trud i rad isplate i prema onome sto vidim kod kolega i po sebi je istina i barem ti poslodavci znaji cijeniti takve ljude. S druge strane i oni ce povuci jace za poslodavca kada vide da je i ovoga briga.
Nama fali vise radnih navika i truda s jedne strane kao i vise razumijevanja i potpore (kakva god bila) s druge strane

Terminator
Reactions:

Post by Terminator » Mon Nov 23, 2020 4:43 pm

klokan wrote:
Mon Nov 23, 2020 4:24 pm
malta wrote:
Mon Nov 23, 2020 4:12 pm
Hrabrosti ili ludosti? :)

Ne želim zapošljavati ljude jer se jako, jako često ispostavi da su ljudi govna. A onda, hrvatsko pravosuđe...... hvala.

Ja bih svom zaposleniku dao meda i mlijeka. Dobru plaću, edukaciju, svašta. Ali bih zahtijevao da radi SVE što može da bi moja firma napredovala. Tražio bih lojalnost. Jer ja bih bio lojalan prema njemu. Trud, drive, upiranje dok se ne izgura. Naravno za ekstra trud i ekstra nagrada.

Ali nema danas takvih zaposlenika. Tko ima drive, taj radi svoje i neće radit za nekoga.

Kakvih sam se sve priča naslušao od svojih kolega / prijatelja / klijenata... pogotovo sad kad je kriza pa se iz ljudi valjda izvuče najgore. Zbog korone budu doma 2 mjeseca i ne rade ništa a vlasnik im plaća plaću iz dobiti prošlih godina (koju sebi neće uzet), a onda kad se pojave u firmi traže iskorištavanje godišnjeg... Kao da vlasniku pada lova s neba... Ali tu se to ne vidi, radnik zakonski ima pravo na to, i gotovo. Međutim, kad su normalna vremena i vlasnik isplaćuje kako je dogovoreno a sebi kupi dobar auto, onda bude "kupio je auto preko naših leđa", onda se ne gleda što je po zakonu i tko na što ima pravo.

Zato ti ja radim sam, tu i tamo imam vanjske kooperante s kojima radim po projektu i to je to.

I moram ti priznat da u zadnje vrijeme sve češće slušam "bio si ti u pravu"........

A možda samo nemam muda.
Čime ti se bavi firma?

Post Reply