Grad i Županija

Teme vezane uz bijelo-plavi grad
Terminator
Reactions:

Re: Grad i Županija

Post by Terminator » Thu Jan 03, 2019 12:13 pm

Čitam baš komentare i vidim da se dosta priča o toj temi o pustoći grada i da vam kažem nešto.

Kao jedan od onih što su otišli, mada mi je do prije godinu dana otići van bila zadnja opcija na listi, mogu slobodno reći da bih ja UVIJEK izabrao život ovdje nego u nekim njemačkama, irskama i šta ti ja znam.. Razlog je jednostavan. Kao prvo, ne želim svoje najbolje godine provesti da radim cijeli dan i onda još kotkuće i ne imat slobodnog vremena i ubijat se od dosade kad imam. Ja volim misliti da je život tu da se živi a ne kuka i gleda po strane dok se radi, rutina i te šeme kontate me... Život u Osijeku je jednostavno ležerniji, opušteniji i bolji. Meni se bratić vratio iz irske iz upravo tog razloga i sad da, znam, samo čekam da me netko napadne "a šta bi ti dripac ne radio ništa i uživao dok su neki drugi radili za puno manje i bili zadovoljni" Ok imate svoje mišljenje i to je u redu, ovo je moje i ja se toga držim i također se držim toga da mi nitko neće govoriti kako da ja živim svoj život. Malo sam otišao s teme sad al nema veze poanta je ista. Ja sad 2 tjedna što sam tu na godišnjem sam se nauživao više nego pol godine tamo... Svaki dan sam negdje, rijetko kad kotkuće i jednostavno čim sam došao u svoj grad sam se osjećao 20 kila lakše, kao da mi je pao kamen sa srca jer ovo je grad u kojem sam rođen, gdje odrastam i gdje sam cijeli život proveo i nadam se da ću još velik dio života provesti. Možda jesam sentimentalan i emotivan ali znate šta, BOLI ME UVO. Osijek je moj grad i uvijek će bit, amen i doviđenja! :papa:

Rajnus
Reactions:

Post by Rajnus » Thu Jan 03, 2019 12:37 pm

da se nadovezem upravo na tvoje iskustvo... ja ne vidim nista lose u tome da ljudi odlaze. U konacnici ce biti bogatiji za neko zivotno iskustvo... i recimo kao ti, skontas da to tamo gdje god da jesi nije za tebe i odlucis se vratiti i jednostavno budes sretan tu gdje jesi. Nek zivi tko gdje hoce, ali nek bude sretan. Djabe pare i sve ako nisi sretan gdje zivis. Isto tako ako nekom toliko ne odgovara u Osijeku, pali brate...sirok ti svijet...
Bis dass der Tod uns scheidet

Terminator
Reactions:

Post by Terminator » Thu Jan 03, 2019 12:53 pm

Rajnus wrote:
Thu Jan 03, 2019 12:37 pm
da se nadovezem upravo na tvoje iskustvo... ja ne vidim nista lose u tome da ljudi odlaze. U konacnici ce biti bogatiji za neko zivotno iskustvo... i recimo kao ti, skontas da to tamo gdje god da jesi nije za tebe i odlucis se vratiti i jednostavno budes sretan tu gdje jesi. Nek zivi tko gdje hoce, ali nek bude sretan. Djabe pare i sve ako nisi sretan gdje zivis. Isto tako ako nekom toliko ne odgovara u Osijeku, pali brate...sirok ti svijet...
E upravo ova rečenica je suština svega. Bravo!

Suri
Reactions:

Post by Suri » Thu Jan 03, 2019 2:00 pm

Nešto meni nije jasno, a vidim da se ni ovdje toga nitko nije dotaknuo. Zašto je prihvatljivo kada netko iz Osijeka ode u Zagreb raiti i živjeti, ali je to neprihvatljivo kada ode u Irsku? To se onda doživljava kao propust države, ili što već. Zašto? Ja imam jednog bratića koji je, sad već godinama, u Rijeci i imam jednoga u Irskoj. Koja je razlika? I meni i njima? I jednog i drugog ne viđam. A oni obojica ne žive u svom gradu. Imam i dva jako dobra prijatelja iz djetinjstva, braću, od kojih je jedan u Švedskoj, a drugi u frikin Našicama. Ne viđam nijednoga. Meni je isto, vjerojatno i njima. Ali svatko zna zašto je otišao, i sigurno nije otišao bez razloga. I definitivno nije otišao van ne raditi. Dakle svatko tko je otišao je zaposlen i bolje mu je nego da je ovdje jer bi se inače vratio. Ne govorim sad samo o financijama. Netko je otišao jer su mu dopizdili ovi jedači govana.
Moja poanta je - meni je jednako prihvatljivo ako netko ima dobru poslovnu ponudu u Munchenu i ode u Njemačku, kao i ako netko ima dobru poslovnu ponudu iz Pule i ode u Istru. Zašto bi bi bilo drugačije? Hvala klincu, sad smo u EU pa ljudi i imaju više izbora birati gdje će se upustiti tražiti bolji život.
Meni je potpuno normalno da ljudi odlaze od kuće u potrazi za boljim životom. Samo si povećavaju vjerojatnost da će ga ostvariti. E sad, da li su prešli nekakvu državnu granicu ili su ostali unutar tih granica (koje civilizirani zapadni svijet ionako namjerava eliminirati), meni je apsolutno svejedno.

Maverick
Reactions:

Post by Maverick » Thu Jan 03, 2019 2:20 pm

Mora se netko boriti protiv tih jedača govana, inače će samo oni ostati.
Uostalom, neće me oni natjerati na odlazak. :) To samo financije mogu.

Rajnus
Reactions:

Post by Rajnus » Thu Jan 03, 2019 3:02 pm

Iz moje osnovne skole, 50% ljudi ne zivi vise u Osijeku i to jos prije ovog vala iseljavanja. Bas si sinoc kontam, na stranu ova recentna iseljavanja... jedna moja ekipa u kojoj nas ima 6, sa zenama to je 12 osoba. Nas 6 parova ima tek 7ero djece, sto je 58% manje. To je vec samo po sebi tesko zlo, ako na to dodam da je od te djece tek 4ero u Hrvatskoj, situacija je onda ne znam kako bih je nazvao. Kad sam ja bio prvacic bilo nas je 3 razreda po 30-35 ucenika znaci 100tinak prvacica po generaciji. Sada ih se upisuje 2 razreda po 20 ucenika sa time da u tu skolu upisuju iz drugih djelova grada jer je kao najbolja u gradu. Znaci ne govorim o nekom selu u Baranji nego o centru grada.

mariox
Reactions:

Post by mariox » Thu Jan 03, 2019 3:29 pm

Ja sam po temi odlazaka ono podijeljen i kontam si u glavi pa šta da svi odu?
Uglavnom svaka čast tko je ostao ovdje i drže ovaj grad na životu.

nemesis
Reactions:

Post by nemesis » Thu Jan 03, 2019 3:44 pm

Rajnus wrote:
Thu Jan 03, 2019 9:51 am
nemesis wrote:
Thu Jan 03, 2019 8:50 am
bio u Grazu prije 3 tjedna,dvoje,troje ljudi sreli na ulici dok smo trazili trgovinu u uzem centru...iselilo sve,a ni izbjeglica nema :dknow:
Cisto sumnjam da je to bila glavna ulica u radno vrijeme :)
Ne treba ni pretjerivati sa ovakvim usporedbama. Prekjucer u gradu prepunom turista, treca ulica od glavnog trga u Becu je bila prazna. Glupo je usporedjivati dva grada na taj nacin. U Osijeku se jednostavno nacin zivota promjenio. Centar se ispraznio i covjek nema razloga otici u centar. Nekad se tu islo kupovati, izlazilo van. Pogledaj samo potez od Fedjike do Kauflanda, kafica i trgovina, odnosno ljudi koliko hoces, a nekad je to bio "prazan" dio grada... Prije 15ak godina je bilo puno manje kafica stoga je koncentracija ljudi na jednom mjestu bila veca. Danas imas kafica na svakom cosku i ljudi se drze svojih kvartova. Nekad se islo u Palace prije utakmice, a sada ljudi vise u 100 razlicitih kafica. Kad je veca utakmica nakupi se 6-7k ljudi na stadionu, no opet 1h pred utakmicu oko stadiona se gotovo nista ne dogadja...prazno... Jednostavno navike ljudi su se promjenile i u konacnici da ostaju kod kuce.
cek ti mene zajebavas ili sta ? taj moj post je sarkastican ,naravno da znam da se zivotni stil promjenio.kasnije je taj uzi centar graza vrvio ljudima,jednostavno smo se nasli u odeređenim popodnevnim satima na određenoj lokaciji gdje rijetko ko ide,kasnije je sve bilo puno...isto tako kad objavljuju puste slike iz naseg grada,objave sliku iz centra koja je slikana u "podne" i nema zive duse.a nece objavit sliku sa ljetne noci ili bilo kojeg događanja gdje je krcato ljudima,onda to nece objavit i napisat vidi " izbjeglice" se vratile,nece objavit sliku tipa sa obilaznice ulaz u portanovu,pred novu godinu,kolona od par kilometara,nemas di parkirat auto !
skviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiichhhh
ptičica mala tek na noge stala s drveta je pala

Terminator
Reactions:

Post by Terminator » Thu Jan 03, 2019 4:01 pm

Da ono prije par dana za portanovu nije normalno bilo, imao sam osjećaj ko da grad ima milijun ljudi i još tu di sam ja mal dalje od porte se provlači gužva nisam vjerovao.. Kontam da je na obilaznici na frigisu bila kolona baš na obilaznici ne samo na isključivanju al da ko što kažeš bitno da toga nema nigdje u medijima nego su slike sa nedjelje poslje ručka ili za blagdan kad su svi u kućama hahah cirkusanija.

Rajnus
Reactions:

Post by Rajnus » Thu Jan 03, 2019 4:24 pm

[quote=nemesis post_id=147014
cek ti mene zajebavas ili sta ? taj moj post je sarkastican
[/quote]

Označi mi sarkastičan dio o Grazu...

Post Reply