Grad i Županija

Teme vezane uz bijelo-plavi grad
mariox
Reactions:

Re: Grad i Županija

Post by mariox » Fri Feb 28, 2020 12:31 pm

http://www.glas-slavonije.hr/425530/3/C ... -u-Osijeku

Inače, sam Idriz Aziri nije za sada želio izlaziti s previše informacija, ali kaže kako se slastičarnica u Osijeku vjerojatno neće nositi ime Dinamo, i to prvenstveno zbog simpatija prema NK Osijeku i njegovim navijačima

Stvarno dobar sladoled eto za one koje vole vrhunski sladoled ali ne u Dinamu inače mi uvijek mrsko bilo ući u slastu u Baranjskom Petrovom selu jebem ti Dinamo :D

KohortaDopsin
Reactions:

Post by KohortaDopsin » Fri Feb 28, 2020 2:07 pm

nije nas ubio rat i ratni profiteri nego grad Zagreb koji je stetocina ove drzave. pogledajte na tom videu rast broja stanovnika grada Zagreba koji je na pocetku videa 1857. na samom dnu. kad je dosao na vrh, broj stanovnika u Zagrebu je nastavio rasti, a u cijeloj drzavi padati. Sav novac odlazi za Zagreb i osiromasuje ostale dijelove drzave.

mariox
Reactions:

Post by mariox » Fri Feb 28, 2020 2:21 pm

KohortaDopsin wrote:
Fri Feb 28, 2020 2:07 pm
nije nas ubio rat i ratni profiteri nego grad Zagreb koji je stetocina ove drzave. pogledajte na tom videu rast broja stanovnika grada Zagreba koji je na pocetku videa 1857. na samom dnu. kad je dosao na vrh, broj stanovnika u Zagrebu je nastavio rasti, a u cijeloj drzavi padati. Sav novac odlazi za Zagreb i osiromasuje ostale dijelove drzave.
Slažem se centralizacija je najveći problem ZG usisava svo stanovništvo uništava manje sredine pa i nas sad , ministarstvo poljoprivrede da su prebacili u OS bilo bi već nešto sve jače firme su tamo u biti nikakvih olakšica nema značajnih za SiB realno i startne pozicije poslije rata ni slične nisu bile jednostavno u ovom sustavu dosad nismo imali šanse a posljedice su vidljive .

russell
Reactions:

Post by russell » Fri Feb 28, 2020 3:46 pm

KohortaDopsin wrote:
Fri Feb 28, 2020 2:07 pm
Klasika, uvijek su drugi krivi. Cak mi nije jasno kako je zagreb kriv za broj stanovnika i stanje drugdje. Ovakve ekonomske analize nas i drze di jesmo

Rocky031
Reactions:

Post by Rocky031 » Fri Feb 28, 2020 5:12 pm

russell wrote:
Fri Feb 28, 2020 3:46 pm

Klasika, uvijek su drugi krivi. Cak mi nije jasno kako je zagreb kriv za broj stanovnika i stanje drugdje. Ovakve ekonomske analize nas i drze di jesmo
Kako ne?

Evo samo na primjeru državne uprave tu je velika nejednakost. OBŽ u svim uredima županije, gradova i općina ima 825 zaposlenih državnih službenika. Ministarstvo poljoprivrede je 2011. imalo 1.363 zaposlenih (zajedno sa svojim agencijama), danas je vjerojatno i veći broj. Od toga njih barem 80% živi i radi u Zagrebu i to su sve redom sasvim solidna radna mjesta, odnosno nisu oni koji rade za crkavicu. Dakle kada bi u Osijeku bilo sjedište takvog ministarstva u njega bi se doselilo preko 1000 dobrostojećih stanovnika. To automatski generira novi sadržaj jer ima puno više ljudi koji si ga mogu prijuštiti, odnosno gradila bi se bolja novogradnja, dolazili bi jači brendovi trgovina, novi kulturni i sportski sadržaji, novi ugostiteljski sadržaji itd.

Sad uzmi da takvih ministarstava ima 20, to je taman broj koji bi mogao rasporediti tako da u svakom sjedištu županije bude po jedno ministarstvo (izuzev grada Zagreba, ali u njemu bi svakako ostala Vlada, ured predsjednika i slične vezane institucije). I sad zamisli da u 5 slavonskih županija dođe cca 5000 dobrostojećih ljudi, pa to bi ovaj kraj preporodilo. Uz to bi ti gradovi privlačili druge iz sektora čije se ministarstvo nalazi u tom gradu, dakle evo kada bi kod nas bilo ministarstvo poljoprivrede to bi značilo da bi se u Osijek doseljavali i zadržavali ljudi visokog stupnja obrazovanja iz tog sektora jer će tu prije pronaći dobrostojeći posao u toj struci (ili će im se smisliti neka funkcija da ga dobiju). Automatski i naš poljoprivredni faks dobiva na važnosti jer je u samom gradu i sjedište iste te poljoprivrede pa bi taj fakultet garantirano postao daleko zanimljiviji studentima. Oni koji poslovno dolaze u ministarstvo će ovdje otići na ručak, piće, prenoćiti, kupiti nešta, a to sve generira novce i drugima koji nisu vezani uz taj sektor.

I ovo sve je samo na temelju jednog ministarstva, a u Zagrebu se sva ona nalaze. Evo zašto jedan Vukovar ne bi bio sjedište ministarstva branitelja? Koliko bi to samo značilo za taj grad. Možda bi ga napokon i podiglo na noge, ali ne, zašto bi se Zagreb odrekao tog luksuza.

A gdje su samo ostale institucije koje imaju sjedište u ZG poput FINA-e, HZZO-a, HZMO-a, HZZ-a, HEP-a, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda, državnog arhiva itd.. Pa samo ovi nabrojani imaju jedno 15 tisuća zaposlenih. I sad zamisli kada bi Osijek bio sjedište svega toga. Pa ma daj da bi i mi kroz par desetljeća ubrzo usisali pola države. Ne tražim da se sve premjesti u Osijek jer da želim kaotičan život živio bi davnih dana u Zagrebu, ali imati sjedište samo jedne jače državne institucije u gradu bi zaista puno značilo i mislim da je to sasvim razumna želja svih koji žele barem malo decentralizirati ovu državu.

russell
Reactions:

Post by russell » Fri Feb 28, 2020 5:17 pm

To je glavni grad, nije li sve to logicno? I dalje ne vidim sta znaci da je zagreb kriv i da je sugav ili sta je vec ranije napisano. Da smo mi malo drugaciji, da manje seremo, a vise radimo bilo bi i tu nesto drugacije.

mariox
Reactions:

Post by mariox » Fri Feb 28, 2020 5:34 pm

russell wrote:
Fri Feb 28, 2020 5:17 pm
To je glavni grad, nije li sve to logicno? I dalje ne vidim sta znaci da je zagreb kriv i da je sugav ili sta je vec ranije napisano. Da smo mi malo drugaciji, da manje seremo, a vise radimo bilo bi i tu nesto drugacije.
Ma nema šanse možeš sad radit kao konj osobno ćeš ok zaradit ali nikad kao onaj u Zagrebu tako su karte podjeljenje od samog početka države eto druga stvar ista firma daje veće plaće u ZG nego u OS za isti posao naravno odu ljudi u ZG ili nema određenog fakulteta u OS a nema razloga da ga nema npr.farmacija ode se u ZG i tamo ostane isl. to su neki samo primjeri iz običnog života a da se ne vraćamo u prošlost što su za vrijeme rata i netom poslije većina firmi iz ZG preuzela poslove slavonskih firmi, greška je napravljena u samom početku ustroja države i sad se naravno ZG neželi odreći tog kolača pogotovo kad njihov gradonačelnik drzi većinu bilo kojoj vlasti naravno tu su lokalni profiteri ,lopovi koji su dodatno otežali situaciju.
Definitivno bi jedno ministarstvo podiglo grad na veći nivo, mislim oporavlja se grad pomalo ali za mene to jako sporo ide .

Rocky031
Reactions:

Post by Rocky031 » Fri Feb 28, 2020 6:01 pm

russell wrote:
Fri Feb 28, 2020 5:17 pm
Teško. To je kao kada ti se Varaždinci hvale o razvoju i industriji, a naljute se i svađaju kada im kažeš da im je to najviše pomoglo što se nalaze pored daleko razvijenije Slovenije, a ne jer su radišniji od ostalih ili slično. I da je nama preko Dunava Slovenija i mi bi se razvijali puno brže, ali nam je Srbija pa tu baš nema neke koristi za nas.

Svugdje na svijetu gdje nema decentraliziran sustav vlasti veliki gradovi gutaju ostatak države. To čak postoji i tamo gdje postoji decentralizacija. Zato je Brazil sagradio Brasiliju kao svoj glavni grad i to u debeloj unutrašnjosti kako bi privukli razvoj u unutrašnjost Brazila i to se dokazalo točnim jer se taj dio itekako razvio od tada (prvi popis stanovništva imali su 140 tisuća, sada imaju oko 2,5 milijuna stanovnika). Naravno nije u mjeri kako je na obali, ali puno bolje nego što bi bio slučaj da su iste te institucije ostale u najvećem gradu.

Uostalom danas više nema nekih argumenata da bude sve u glavnom gradu jer se i tako sve više stvari radi elektronski pa nema neke posebne dobrobiti po pitanju rada ni efektivnosti tih institucija ako se sve nalaze u istom mjestu.

russell
Reactions:

Post by russell » Fri Feb 28, 2020 7:20 pm

Ne razumijem šta je tesko? Naravno da okruzenje utječe na stupanj razvoja, naravno da je u zgu lakse nego tu, sve je to jasno kao dan. Ali (po meni) dok krivimo druge, necemo nesto naprijed. No, kako god, ne slazemo se, a nekakvog velikog smisla da tu spamamo, nema.

Rajnus
Reactions:

Post by Rajnus » Sat Feb 29, 2020 8:02 am

Kako je to Zagreb kriv što danas imamo milijun stanovnika manje?
Bis dass der Tod uns scheidetUltras ticken anders, ultras leben anders!

Post Reply